Nepogode unutar vazdušne mase 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16 | Nivo: Fakultet bezbednosti

Univerzitet u Beogradu,
Fakultet Bezbednosti, Gospodara Vucica br. 50
SEMINARSKI RAD
Tema: Nepogode unutar vazdusne mase
Datum: Bogdanovic Nenad 181/06
24.12.2007. Beograd Mladenovic Ivan 255/06
SADRŽAJ:
Uvod 2
Klasifikacija oblaka. Kumulusi. Kumulonimbusi 2
Grmljavinske nepogode 7
Faze razvoja nepogode 7
Tipovi jakih nepogoda 8
Jednoćelijske nepogode 9
Višećelijske nepogode 10
Linije nestabilnosti 11
Superćelijske nepogode 12
Pojave koje prate grmljavinske nepogode 14
Literatura 16
Uvod
Ovaj rad posvećen je bližem određivanju pojma nepogoda unutar vazdušnih masa, pa je, stoga, važno prikazati i najvažnije karakteristike oblačnih formacija u kojima nastaju, što će biti učinjeno u daljem tekstu. Takođe, biće i objašnjena njihova klasifikacija, kao i osobine svake od podgrupa. Iako se o nepogodama dosta toga zna, ipak ovo znanje nije niti idealno, niti konačno jer se vremenske prilike ne mogu opisati pomoću jednog ili dva faktora, već je potrebno poznavati veliki broj meteoroloških elemenata. Međutim, mogu se dati njihov približan opis i klasifikacija pomoću vrednosti najčešće velikog broja meteoroloških podataka dobijenih osmatranjima proučavanih pojava.
U stručnoj literaturi grmljavinske nepogode najčešće su definisane kao vremenski sistem koji je relativno kratkog veka i malih prostornih razmera, koje prolaze kroz više faza od nastanka do nestanka. Naravno, ovo je tek nagoveštaj onoga što nepogode predstavljaju, nikako njihova konačna odrednica. U narednim odeljcima pažnja će biti posvećena upravo njihovom detaljnijem opisuu fenomenološkom smislu.
Klasifikacija oblaka. Kumulus. Kumulonimbus
Izgled koji imaju oblaci posmatrani sa Zemlje, veoma je raznovrstan i zavisi od njihovog oblika, vodoravnih i vertikalnih dimenzija, građe, boje, ali i njihove visine nad mestom osmatranja kao i od položaja na nebeskom svodu u odnosu na mesto osmatranja, odnosno od ugla pod kojim ih osmatrač vidi.
Kao osnova savremene klasifikacije oblaka uzeta je podela oblaka, sa jedne strane, po njihovom obliku, vodoravnim i vertikalnim dimenzijama i međusobnom položaju - na nekoliko oblika, a sa druge strane, u zavisnosti od visine na kojoj se oni pretežno opažaju, na tri klase:
klasu visokih,
klasu srednjih i
klasu niskih oblaka.
Klasu visokih oblaka čini porodica visokih oblaka, a klasu srednjih oblaka čini porodica srednjih oblaka. Klasa niskih oblaka deli se na dve porodice:
porodicu niskih oblaka i
porodicu oblaka vertikalnog razvoja.
Dalje, u pomenutim porodicama se razlikuju i rodovi oblaka, a u svakom od njih po nekoliko vrsta.Za dalji opis nepogoda biće važna porodica oblaka vertikalnog razvoja. Ovoj porodici oblaka pripadaju kumulusi (lat. Cumulus - hrpa, gomila) i kumulonimbusi (lat. Cumulonimbus, nimbus – kišni oblak).

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!